2013 m. kovo 10 d., sekmadienis

10 lieknėjimo taisyklių, kurias galima laužytiTaisyklės yra sukurtos tam, kad jas laužytumėm – šį posakį esame girdėję ne vienas. Taip, taisyklės padeda palaikyti tvarką ir sukuria rėmus, kurie leidžia kryptingiau siekti pasirinkto rezultato.
Tačiau kartais šios taisyklės būna pasenusios arba klaidingai interpretuojamos, o dažnai netgi iškreipiamos ir įgauna visai nereikalingą neigiamą prasmę.
Mes pateiksime 10 taisyklių, kurias galima (o kartais – netgi būtina) laužyti, norint atsikratyti kelių papildomų kilogramų. Netikėkite, jog lieknėjimas yra itin griežtas užsiėmimas!
1.    Nevalgykite angliavandenių
Skaitant kai kurių dietų aprašymus dažnai sutinkamos frazės „nevalgykite angliavandenių“, „nevalgykite gliuteno“, „nevalgykite raudonos mėsos“… Visur draudimai, apribojimai ir suvaržymai. Visą kaltę dėl antsvorio yra bandoma suversti vienai (dažniausiai – visai nekaltai) maisto medžiagai. Matyt, žmogaus prigimtis yra nuolat ieškoti kaltininkų…
Savęs varžymas veikia tik žvelgiant į labai netolimą ateitį. Realiame gyvenime labai sunku laikytis suvaržymų ir anksčiau ar vėliau grįšite prie senųjų savo įpročių. Todėl geriau lavinkite tas savybes, kurios jūsų neprivers jaustis blogai kažko atsisakant – mažinkite porcijas, maitinkitės reguliariau, nepersivalgykite, rinkitės mažiau apdorotą maistą.
2.    Valgykite mažiau
Nesijaudinkite dėl to, kaip dažnai arba kiek daug užkandžiaujate. Kur kas svarbiau yra ne maisto kiekis, o jo kokybė – geriau jau persivalgyti salotų, nei vos vos numalšinti alkį vienu pakeliu traškučių.
Beje, ne visada save reikia varginti ir dažnu valgymu (žinoma, tai tinka tik lieknėjimui, o ne raumenų auginimui) – jeigu negalite sau leisti 5-6 valgymų per dieną, apsiribokite 4 (pusryčiai, priešpiečiai (arba pavakariai, jei iki pietų nesijaučiate išalkę), pietūs, vakarienė). Atminkite: reikia sekti ne per vieną valgymą, o per visą dieną gaunamų kalorijų ir maisto medžiagų kiekį.
3.    Baltymų papildai yra tik auginantiems raumenis
Tos didelės maisto papildų pakuotės, kuriose slepiasi baltymai, tikrai nėra vien milžiniškiems raumenims. Priešingai – greitai pasisavinami išrūgų baltymai yra puikus priedas bandantiems numesti svorio. Verta žinoti, jog baltymų papildai yra skirti lieso raumens augimui, kuris yra kur kas mažesnis už riebalų sankaupas ir padeda dar greičiau lieknėti, kadangi augdamas degina papildomas (ir nereikalingas) kalorijas.
Be to, išrūgų baltymų kokteiliai suteikia sotumo jausmą ir gali tapti greitu užkandžiu labai išalkus.
4.    Netikėkite maisto papildų reklamomis
Taip, per televizorių rodomais stebuklingais lieknėjimo produktais tikrai tikėti nereikia. Tačiau profesionaliems maisto papildams, kurie sukurti didžiausią krūvį patiriantiems atletams reikia skirti itin didelį savo dėmesį. Netgi žuvies taukai, kuriuos raukydamiesi gėrėte vaikystėje, yra svarbūs kovojant su antsvoriu. Be to, juose esančios omega-3 rūgštys mažina kortizolio (streso hormono) lygį organizme ir neleidžia atsirasti alkio bei riebalų kaupimo protrūkiams.
5.    Laikykitės dietos ir sportuokite
Kai žmogus sugalvoja sulieknėti, dažniausiai jis susikoncentruoja ties kalorijų gavimu ir jų sunaudojimu, pamiršdami, jog aplink egzistuoja ir daugiau svorį lemiančių faktorių. Vienas svarbiausių – tai miegas. Jo trūkumas didina alkio jausmą, lėtina medžiagų apykaitą ir kalorijų skaičių, kurį suvartojate atlikdami tą pačią veiklą, kaip ir gerai išsimiegoję. Ir visi šie pokyčiai – ne kelių procentų, o kelių kartų didumo!
6.    Nuolat užkandžiaukite
Tai nėra bloga taisyklė. Nedideli užkandžiai padeda išgyventi tuos alkio laikotarpius, tačiau ar žinote, jog per kelis pastaruosius dešimtmečius pakuotės (tokių užkandžių kaip jogurtas ar sausainiai) padidėjo kelis kartus? Maisto pramonė mus verčia valgyti vis daugiau, nors patys to dažnai nepastebime (matome kylančias kainas, o ne vis didesnius kiekius). Pats laikas stebėti suvalgomų „mažų“ užkandžių kiekį!
7.    Treniruotėms reikia skirti daug laiko
Visi jums kala į galvą, jog reikia ilgų valandų tūnojimo prie treniruoklių? Na, jie tiesiog klysta. Tyrėjai iš Danijos nustatė, jog valandą trunkanti mankšta svorio metimo atžvilgiu yra tokia pat efektyvi, kaip ir 30-ties minučių. Dar geresnė dalis – vos trijų 15-kos minučių trukmės treniruočių per savaitę užtenka tam, kad išjudintumėte apsnūdusią medžiagų apykaitą ir pagreitintumėte riebalų deginimo procesą. Ir tai kalbant tik apie treniruotes! Į naujos gyvensenos planą įtraukite dar ir mitybą bei pakankamą kiekį poilsio ir galėsite džiaugtis krentančiais kilogramais bei sutaupomu laiku.
8.     Jums reikia pradėti lankyti sporto klubą
Vis greitėjantis gyvenimo ritmas tampa didžiausiu pasiteisinimu praleidžiamoms treniruotėms. „Nesportuoju, nes neturiu laiko lankyti sporto klubo“, – patikėkite, mes tai girdėjome jau daugybę kartų. Bet nejaugi manote, jog namie atliekami atsispaudimai ar prisitraukimai skiriasi nuo tų, kuriuos galite padaryti sporto salėje? Užtenka vos kelių svarelių, trupučio vietos bei fantazijos – ir jūs jau pasiruošę taupyti savo pinigus ir nereikalingas keliones į sausakimšus sporto klubus. Pagalvokite, kiek papildomai galėtumėte pamiegoti rytais, jei nereikėtų kažkur skubėti su sportine apranga, o užtektų prasimankštinti vos išlipus iš lovos!
9.     Gerkite daugiau skysčių
Dehidratacija yra didelis lieknėjimo priešas. Be to, kai geriate per mažai skysčių, nuolat jaučiate alkio jausmą, kurį malšinate nereikalingomis kalorijomis. Tačiau čia, kaip ir maisto atveju, svarbiausia – ne kiek vartojate, o ką. Atsisakykite visų gėrimų, kurių pavadinimas nėra „vanduo“. Įvairiausi saldūs limonadai ir sultys labai dažnai būna ta vienintele priežastimi, dėl kurios nepavyksta numesti svorio net ir griežtai laikantis sudaryto mitybos plano. Pasak JAV medikų, visų gėrimų (kurie nėra vanduo) atsisakymas gaunamų kalorijų skaičių sumažina kartais net iki 50 proc.!
10.     Nesimėgaukite maistu
Šiuolaikinės dietos labai neigiamos… Visų jų esminis principas – nevalgyti to, kas skanu. Tačiau mėgautis maistu ir tuo pačiu lieknėti tikrai galima. Tiesiog mėgavimasis turi būti ne besaikis saldumynų rijimas, o lėtas kramtymas ir skanaus patiekalo jutimas visais savo receptoriais. Mažesni kąsniai taip pat padės suvalgyti mažesnį skanėstų kiekį, todėl tikrai nebijokite pasmaguriauti savo mėgstamu desertu. Po galais, juk savo pastangomis jo tikrai nusipelnėte!
šaltinis: delfi.lt

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą